ÇEKME HELVA

Besleyici, kuvvet gücü arttırıcı olması sebebiyle saraylara intikal eden bu helva dünya piyasalarında gün geçtikçe aranan başlıca gıda maddeleri arasında ün salmış lezzeti ile meşhur olmuştur.

YAŞAYAN LEZZET ÇEKME HELVA

Eritilmiş yağa, unu yavaş yavaş salarsınız, yedire yedire. Kavruldukça kokular yayılır. Kapı pencere açıksa, burnuna rayiha deyen, şöyle bir başını çevirip bakar. Un yağla buluştukça, esmerleştikçe daha bir coşar koku. Kıvama gelince dinlenmeye çekilir, ağır ağır kendine gelir meyane, soğudukça toparlanır.

 

Sonra, şekerle su bir araya gelir, öyle bir yapışırlar ki birbirlerine, kaynadıkça kızıl elmas olur, akideleşir. Dokunsanız hem sert, hem yumuşak, hem parlak, hem de boncuk boncuk… Ağda usulca mermere akıtılır, boncukları dağılmadan. Aynı maharetle daire şekli verilmiş ağda ortasında meyane ile ağdayı başlanır çekilmeye. Önce, nazlanır kabullenmek istemez, sonra bakar ki o da kendindendir. Aslında o da bir devranıdır. Ya birlik olup nam salacaklardır cihana, ya da tek başına bu koca dünyada var olmaya çabalayacaklardır. Kabullenir, benimser çekildikçe hamurlaşır, çekildikçe incelir. Her çekişte biraz daha beyazlar. 

 

Bu öyle asil bir lezzettir ki, hayatın önemli anlarında sarıp sarmalar bizi, yerken sorgulatan, yaşanmış zamanları da geleceği de film şeridi gibi gözler önüne seren, hayallere boğan başka bir tatlı daha yoktur.

Dünyaya her merhaba diyen de, her eyvallah çeken de , helva seremonisini hak eder. Sevdiklerimize, ne kadar çok değer verdiğimizi , sahiplendiğimizi, eşe dosta ilan etmemeize vesile olur. Gelin deriz, bir tabak helvayla, gelin, sevincimizi paylaşalım çoğalsın, acımızı paylaşalım azalsın.

ÇEKME HELVA